top of page

Toobeeco 

cit estoński.jpg

Estoński CIT: Alternatywa dla tradycyjnego reżimu opodatkowania podatkiem dochodowym

Obowiązujące od 1 stycznia 2022 roku przepisy Polskiego Ładu wprowadzają bardzo istotne modyfikacje w systemie opodatkowania przedsiębiorstw. Duże zmiany zaszły m.in. w zakresie tzw. CIT-u estońskiego, który w obecnym kształcie stanowi bardzo interesującą alternatywę dla tradycyjnego reżimu opodatkowania podatkiem dochodowym. Na czym polega CIT estoński? Kto może skorzystać z tej formy opodatkowania? Komu się ona najbardziej opłacała?

 

Jeśli szukasz alternatywy dla opodatkowania prowadzonej działalności i rozważasz możliwość przejścia na tzw. CIT estoński zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Znajdziesz tu odpowiedni na najczęściej zadawane pytania. 

Na czym polega CIT Estoński?

Estoński CIT jest promowany jako nowoczesny, prosty i oszczędny sposób opodatkowania. Jego podstawowe zalety obejmują:

  • brak konieczności zapłaty podatku na bieżąco, 

  • uproszczenie formalności podatkowych, 

  • niższe podatki. 

 

Przejście na estoński CIT to decyzja podatnika. Podatnik, który podejmie taką decyzję jest zobowiązany do złożenia zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Co ważne, zawiadomienie można złożyć do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chce się skorzystać z estońskiego CIT, ale również w trakcie roku podatkowego. To duże ułatwienie, dzięki któremu przedsiębiorca może oszacować opłacalność zmiany systemu opodatkowania i podjąć najkorzystniejszą z perspektywy prowadzonej działalności decyzję. W celu przejścia na CIT estoński należy rozliczyć CIT na normalnych zasadach, zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe. 

 

Kto może się rozliczać na zasadach CIT-u estońskiego?

 

1 stycznia 2022 roku wachlarz podmiotów uprawnionych do opodatkowania ryczałtem uległ rozszerzeniu. W 2021 roku estoński CIT mogły wybrać wyłącznie spółki kapitałowe. Od 2022 roku ta forma opodatkowania jest dostępna także dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Ustawodawca zrezygnował również z warunku dotyczącego górnego limitu przychodów podatników opodatkowanych ryczałtem, czego efektem jest również rezygnacja z domiaru zobowiązania podatkowego w przypadku przekroczenia niniejszego progu. Nie oznacza to jednak, że CIT estoński opłaca się każdej spółce. Ocenę opłacalności zmiany formy opodatkowania warto powierzyć specjalistom, np. doświadczonemu księgowemu.

CIT Estoński: Marki i okolica

Przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przejść na CIT estoński zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Nasze usługi w tym zakresie kierujemy zarówno do przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenie miejscowości Marki, jak i w okolicy. Zapewniamy profesjonalne i spersonalizowane podejście, co przekłada się na najwyższy standard świadczonych usług. Przeprowadzamy przedsiębiorstwa przez cały proces przejścia na CIT estoński. Obsługujemy kwestie formalne i zapewniamy fachowe doradztwo. W razie pytań lub wątpliwości pozostajemy do dyspozycji. 

Add your own content here. Click to edit.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami.
 

Wszystkie ceny są ustalane indywidualnie po uprzedniej konsultacji telefonicznej lub mailowej.

bottom of page